«Яшил» технологияларни барча соҳаларга фаол жорий этиш, электромобиллар ва уларнинг бутловчи қисмларини ишлаб чиқаришни қўллаб-қувватлаш орқали ҳавога чиқариладиган зарарли газлар ҳажмини қисқартириш мақсадида:
1. Иқтисодий тараққиёт ва камбағалликни қисқартириш вазирлиги, Инвестициялар ва ташқи савдо вазирлиги ҳамда Инновацион ривожланиш вазирлигининг республика ҳудудида электр энергияси манбаларида ҳаракатланувчи транспорт воситалари (ТИФ ТН коди 8703 80) (кейинги ўринларда — электромобиллар) ҳамда ички ёнув двигатели ва ташқи электр манбаи орқали зарядланувчи электр мотори ёрдамида ҳаракатланувчи транспорт воситаларини (ТИФ ТН кодлари 8703 60, 8703 70) (кейинги ўринларда — гибрид автомобиллар) саноат усулида ишлаб чиқаришни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш тизимини жорий этиш тўғрисидаги таклифи маъқуллансин.

О МЕРАХ ПО ГОСУДАРСТВЕННОЙ ПОДДЕРЖКЕ ОРГАНИЗАЦИИ ПРОИЗВОДСТВА ЭЛЕКТРОМОБИЛЕЙ
В целях активного внедрения «зеленых» технологий во все сферы, уменьшения объемов выбросов вредных газов в атмосферу посредством поддержки производства электромобилей и комплектующих частей к ним:
1. Одобрить предложение Министерства экономического развития и сокращения бедности, Министерства инвестиций и внешней торговли, Министерства инновационного развития о внедрении системы государственной поддержки промышленного производства на территории республики транспортных средств, движущихся на источниках электрической энергии (код ТНВЭД 8703 80) (далее — электромобили), а также транспортных средств, движущихся на двигателе внутреннего сгорания и электромоторе, заряжающемся от внешнего источника электроэнергии (коды ТНВЭД 8703 60, 8703 70) (далее — гибридные автомобили).