Men aprel oyining boshida avtomobilni yetkazib berish shartnomasini imzoladim va shartnoma bo‘yicha mablag‘larni to‘ladim. Shartnomada avtomobilni yetkazib berish muddati 30 iyun deb ko‘rsatilgan. Avtomobilni shu muddatdan avval yetkazib berish imkoni bormi?
Xaridor va diler o‘rtasida tuzilgan avtomobilni yetkazib berish shartnomasi shartlariga muvofiq (3.1-bandi) avtomobilni yetkazxib berish muddati belgilangan.
Xaridorlarning diqqatiga: Shartnomani imzolashda shartnomaning shartlarini; to‘lovning shakli, avtomobilni yetkazib berish muddati, tomonlarning huquqlari va majburiyatlarini diqqatbilan o‘rganib chiqish juda muhimdir.
Shartnomada ko‘rsatilgan muddatlar tasdiqlangan ishlab chiqarish rejasiga va import qilinadigan detallarni chet eldan yetkazib berish muddatlariga, asoslanadi, dilerlik korxonasiga sotishning ajratiladigan oylik kvotalari hisobga olinadi.
Shuningdek, ko‘pchilik hollarda avtomobilni yetkazib berish shartnomada ko‘rsatilgan muddatidan avval amalga oshirilishini qayd etish lozim.
Tuzilgan shartnomaga muvofiq avtomobilni yetkazib berish muddatlari buzilganda, xaridor o‘zini qiziqtirgan ma’lumotni olish uchun 141-77-77 telefoni orqali «UZAUTO MOTORS» AJ ning mijozlarga ko‘maklashish xizmatiga (Call center) ga yoki 147-14-14 kompaniyaning ishonch telefoniga to‘g‘ridan-to‘g‘ri murojaat qilish huquqiga ega.
Men kreditga avtomobil sotib olmoqchiman. Hech kim bu masalani hal etishni istamayapti. Avtosalon menga avtokredit shartnomasini berishni rad etgan. Bankda esa uch tomonlama shartnomani talab qilishmoqda.
«UZAUTO MOTORS» AJ va uning dilerlik korxonalari kredit tashkilotlari bo‘lmagani uchun, bu masala murojaatlar klassifikatoridan chiqarib tashlangan.
Axborot uchun: Moliyaviy iste’mol kreditlarini beruvchi tashkilotlar banklar yoki Markaziy bankning maxsus ruxsatnomasi (litsenziyasi) asosida O‘zbekiston Respublikasining «Banklar va bank faoliyati to‘g‘risida» Qonunida ko‘zda tutilgan bank operatsiyalarini amalga oshirish huquqiga ega bo‘lgan boshqa kredit tashkilotlari hisoblanadi.
Kreditlash masalalari bank muassasalarining sohasiga kiradi, demak, avtosalonlar (rasmiy dilerlik korxonalari) mijozga avtomobillarni yetkazib berish bo‘yicha namunaviy shartnomalarni beradi, ularda jismoniy shaxslar uchun quyidagi to‘lov shakllari ko‘zda tutilgan:
– naqd pul evaziga, vatanimizda ishlab chiqarilgan yengil avtomobillarning qiymati banklarning kassalariga to‘langan holda;
– O‘zbekiston Respublikasi banklarining pul muomalasi bo‘yicha ishlarni tashkil etish bo‘yicha Yo‘riqnomaning 34-bandiga muvofiq, fuqarolarning banklardagi omonat hisobraqamlaridan yoki plastik kartochkalari orqali pul o‘tkazish yo‘li bilan, jismoniy shaxslarning hisobraqamga kiritilgan pul mablag‘lari hisobiga.
Avtomobillar bo‘yicha kafolatning shartlari
Kafolatning shartlari servis kitobchasida bayon etilgan.
«Avtomobil bo‘yicha kafolatning saqlanishi uchun Egasi «UZAUTO MOTORS AJ ning dilerlik markazida davriy xizmat ko‘rsatishdan o‘tishi shart:
a) Neksiya, Spark, Matiz, Damas, Lasetti, Kobalt modellari uchun – birinchi texnik xizmat ko‘rsatish, qaysi biri avvalroq kelishiga qarab, 2000 km gacha yo‘l o‘tilganda yoki avtomobil sotib olingan sanasidan 3 oy o‘tganda o‘tkaziladi. Keyingi har bir 5000 km o‘tilgan yo‘l yoki har 3 oy oralig‘ida, qaysi biri avvalroq kelishiga qarab (7000 km, 12000 km, 17000 km va hokazo).
b) Kaptiva, Malibu, Orlando modellari uchun – birinchi texnik xizmat ko‘rsatish, qaysi biri avvalroq kelishiga qarab, 7500 km gacha yo‘l o‘tilganda yoki avtomobil sotib olingan sanasidan 6 oy o‘tganda o‘tkaziladi. Keyingi har bir 7500 km o‘tilgan yo‘l yoki har 6 oy oralig‘ida, qaysi biri avvalroq kelishiga qarab. (15000 km, 22500 km va hokazo)
Davriy xizmat ko‘rsatishdan o‘tish reglamenti buzilganda avtomobil bo‘yicha kafolat bekor qilinadi.
Rasmiy dilerlarning joylashuvi
Siz bu yerda bilishingiz, yoki (371) 141-77-77 telefon raqami orqali «UZAUTO MOTORS» AJ ning axborot markaziga qo‘ng‘iroq qilib, aniqlashingiz mumkin.
Kompaniya rekvizitlari
O’ZBEKISTON, Toshkent sh., Mirobod tumani, Toshkent sh., Amir
Temur, 13 elektron pochta manzili info@asinvest.uz
Mahalliy ishlab chiqarilgan avtomobillarga servis va kafolat xizmat ko‘rsatish qanday tartibda amalga oshiriladi?
Kafolat servis xizmat ko‘rsatish rasmiy dilerlik korxonalari tomonidan avtomobilning servis kitobchasida ko‘rsatilgan muddat ichida, kafolat xizmat ko‘rsatish reglamentining asosida (almashtirilishi lozim bo‘gan detallar va xizmatlar) taqdim etiladi.
Bizning kompaniyamiz xaridorga, uning tomonidan sotib olingan avtomobil qat’iy sifat talablariga muvofiq ishlab chiqarilganligini kafolatlaydi. Shu sababli, kafolat mudati mobaynida rasmiy dilerlik markazi quyidagi shartlarga rioya qilinganda, to‘liq bepul tarzda detallar almashtirilishini va xizmat ko‘rsatilishini ta’minlaydi:
Kafolat servis xizmat ko‘rsatish faqat rasmiy dilerlik korxonalari orqali sotilgan avtomobillar bo‘yicha taqdim etiladi. Kafolat servis xizmat ko‘rsatish normal sharoitlarda foydalaniladigan avtomobillar uchun, (qaysi biri avvalroq kelishiga qarab) avtomobilning mijoz tomonidan qabul qilinishi kunidan boshlab 12 oy davomida yoki probega avtomobilning 20 ming km lik o‘tilgan yo‘li mobaynida taqdim etiladi. Kafolat servis xizmat ko‘rsatish faqat rasmiy dilerlik korxonalarida amalga oshiriladi.
Kafolat servis xizmat ko‘rsatish uchun buyurtmalar faqat avtomobilning kafolat servis xizmat ko‘rsatish kitobasi bilan birga qabul qilinadi. Kafolat servis xizmat ko‘rsatish davri mobaynida avtomobilning yangi egasi xudi shunday xizmat ko‘rsatish huquqlariga ega bo‘ladi. Buning uchun avtomobilni sotish paytida servis kitobchasini yangi egasining nomiga qayta rasmiylashtirish.
Avtomobil uchun to‘langan mablag‘ni qaytarish tartibini tushuntiring.
Avtomobillarni rasmiy dilerlik korxonalari orqali sotishda to‘langan mablag‘ to‘g‘ridan-to‘g‘ri kompaniyaning maxsus hisobraqamiga o‘tkaziladi, va to‘langan mablag‘ni qaytarish jarayoni ishlab chiqaruvchi kompaniyaga bevosita bog‘liq bo‘ladi. Buning uchun quyidagi hujjatlarni tayyorlash lozim: Mijoz (jismoniy yoki yuridik shaxs) va rasmiy dilerlik korxonasi o‘rtasida avtomobilni yetkazib berish shartnomasi bo‘yicha to‘langan mablag‘ni qaytarish yuzasidan ariza; belgilangan tartibda rasmiylashtirilgan to‘langan mablag‘ni solishtirish dalolatnomasi. Shuningdek, mijozning istagiga ko‘ra to‘langan mablag‘ning qaytarilishida, mijoz imzolangan avtomobilning oldi-sotdi shartnomasining 5.3-bandiga muvofiq jarima to‘lashi lozim. Barcha hujjatlar yig‘ilganidan keyin pul mablag‘larini qaytarish amalga oshiriladi. Avtomobilni yetkazib berish shartnomada ko‘rsatilgan muddatlardan kechiktirilganda, ushbu jarima undirilmaydi.
Avtomobilni sotib olish uchun arizani berish tartibi qanday?
1. Shartnomani tuzish uchun, Mijoz Dilerga kelib murojaat qilishi, yoki Portal orqali elektron buyurtma berish yo‘li bilan murojaat qilishi mumkin.
2. Kelib murojaat qilganda, jismoniy shaxs bo‘lgan Mijoz dilerga quyidagilarni taqdim etadi:
• O‘zbekiston Respublikasi fuqarosining pasporti va soliq to‘lovchining identifikatsiyalash raqamining (STIR) nusxasi — O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari uchun;
• chet el fuqarosining pasporti— chet el fuqarolari uchun;
• fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar guvohnomasi — O‘zbekiston Respublikasida doimiy yashovchi fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar uchun;
• shaxsiy tadbirkorning davlat ro‘yxatidan o‘tkazilishi to‘g‘risida guvohnoma — shaxsiy tadbirkorlar uchun.
3. Kelib murojaat qilganda, yuridik shaxs bo‘lgan Mijoz dilerga quyidagilarni taqdim etadi:
• avtomobil sotib olish istagi haqidagi yozma murojaat;
• yuridik shaxs rahbari pasportining nusxasi;
• yuridik shaxsning davlat ro‘yxatidan o‘tkazilishi to‘g‘risida guvohnoma.
4. Diler, Mijoz tomonidan taqdim etilgan hujjatlarning asosida, Portalda avtomobilni sotib olish uchun buyurtmani ro‘yxatdan o‘tkazishi lozim.
5. Diler, buyurtma ro‘yxatdan o‘tkazilganidan keyin, unga kiritilgan ro‘yxat ma’lumotlari asosida Portal tomonidan shakllantirilgan buyurtmani, avtomatik rejimda hosil qilinadigan buyurtmaning betakror identifikatsiyalash raqami va Mijozni Shartnomani tuzish uchun navbatga qo‘yish raqami ko‘rsatilgan holda, chop etadi.
Avtomobil uchun to‘lovlarning turlari
1. Avtomobillarni jismoniy shaxslarga sotish quyidagi tartibda amalga oshiriladi:
– bank muassasalarining kassalariga naqd pul mablag‘larini topshirish yo‘li bilan;
– tijorat banklari tomonidan avtomobilni sotib olish uchun ajratiladigan iste’mol kreditlari hisobiga jismoniy shaxslarning omonat (depozit) yoki ssuda hisobraqamlaridan pul mablag‘larini o‘tkazish yo‘li bilan.
– faqat xaridorning nomiga rasmiylashtirilgan jismoniy shaxsning plastik kartochkasi orqali.
2. Avtomobillarni yuridik shaxslarga sotish quyidagi tartibda amalga oshiriladi:
– banklardagi ularning talab qilib olinguncha depozit hisobraqamlaridan qonunchilik bilan belgilangan tartibda pul mablag‘larini o‘tkazish yo‘li bilan;
– tijorat banklari tomonidan avtomobilni sotib olish uchun ajratiladigan kreditlar hisobiga yuridik shaxslar va shaxsi tadbirkorlarning ssuda hisobraqamlaridan pul mablag‘larini o‘tkazish yo‘li bilan.
Avtomobilni yetkazib byerish muddatlari qanday?
Dastlabki to‘lovning belgilangan miqdori, yoki avtomobilning to‘liq qiymatining Ishlab chiqaruvchining bank hisobraqamiga kelib tushishi sanasidan boshlab avtomobilni yetkazib berish:
– 1 (bir) ish kuni – Dilerda (omborda) mavjud bo‘lgan avtomobil uchun;
– 60 (oltmish) ish kuni – Sanoat yig‘ish usuli bilan yig‘iladigan avtomobil uchun;
– 90 (to‘qson) ish kuni – Yirik tarmoqli yig‘ish usuli bilan yig‘iladigan avtomobil uchun;
– 120 (bir yuz yigirma) ish kuni – opsiyalarning standart to‘plamidan farqli, Mijozning tanloviga ko‘ra mumkin bo‘lgan opsiyalarning o‘zgartirilgan to‘plami bo‘lgan, Sanoat yig‘ish usuli bilan yig‘iladigan avtomobil uchun.
Avtomobillarni yetkazib berishning belgilanagn muddatlari buziolishi uchun, shuningdek boshqa shartlarning buzilishlari uchun dilerlik bitimlarida belgilangan choralar, to bitimlarni bekor qilishgacha, qo‘llanadi.

Я в начале апреля месяца подписал и оплатил сумму по договору на поставку автомобиля. В договоре указан срок поставки автомобиля 30 июня. Имеется ли возможность поставки автомобиля до этого срока?
Согласно условиям заключенного между покупателем и дилером договора на поставку автомобиля (п.3.1) определен срок поставки автомобиля.
Вниманию покупателей: При подписании договора очень важно внимательно изучить условия договора; форма оплаты, сроки поставки автомобиля, права и обязаности сторон.
Указываемые в договоре сроки основываются на утвержденном плане производства и сроках доставки импортируемых деталей из зарубежа, с учетом выделяемых месячных квот по продаже автомобилей дилерскому предприятию. Также необходимо отметить что, в большинстве случаев, поставка автомобиля осуществляется до срока указанного в договоре.
В случае, нарушения сроков поставки автомобиля согласно заключенному договору покупатель в праве обратиться напрямую в службу поддержки клиентов (Call center) АО «UZAUTO MOTORS» по телефону 141-77-77 или по телефону доверия компании 147-14-14 для получения интересуемой информации.
Я хочу приобрести автомобиль в кредит. Никто не хочет решить этот вопрос. Автосалон отказывается мне дать договор в автокредит. В банке требуют 3-х сторонний договор.
В связи с тем что АО “UZAUTO MOTORS” и его дилерские предприятия не являются кредитными организациями, данный вопрос был исключен из классификатора обращений.
Для информации: Организациями, предоставляющие финансовые потребительские кредиты являются банки или иные кредитные организации, которые для извлечения прибыли как основной цели своей деятельности на основании специального разрешения (лицензии) Центрального банка имеют право осуществлять банковские операции, предусмотренные Законом Республики Узбекистан «О банках и банковской деятельности».
Вопросы кредитования относятся к банковским учреждениям, следовательно автосалоны (официальные дилерские предприятия) предоставляют клиенту типовые договора на поставку автомобилей, в которых предусмотрены следующие формы оплаты для физических лиц:
— за наличный расчет с оплатой стоимости новых отечественных легковых автомобилей в кассы банков;
— путем перечисления денежных средств с вкладных счетов или посредством пластиковых карточек граждан в банках, за счет зачисленных доходов физических лиц в соответствии с пунктом 34 Инструкции по организации работы по денежному обращению банками Республики Узбекистан.
Условия гарантии на автомобили
Условия по гарантии изложены в сервисной книжке. «Для сохранения гарантии на автомобиль Владелец должен проходить периодическое обслуживание в дилерском центре АО «UZAUTO MOTORS»:
а) для моделей Нексия, Спарк, Матиз, Дамас, Ласетти, Кобальт – первое техническое обслуживание при пробеге до 2000 км или по истечении 3 месяцев с даты приобретения автомобиля, в зависимости от того, что наступит раньше. Последующее каждые 5000 км пробега или каждые 3 месяца в зависимости от того, что наступит раньше(7000км, 12000км, 17000км и т.д.).
б) Для моделей Каптива, Малибу, Орландо — первое техническое обслуживание при пробеге 7500 км или по истечении 6 месяцев в зависимости от того, что наступит раньше. Последующее каждые 7500 км пробега или каждые 6-месяцев, в зависимости от того, что наступит раньше.(15000 км, 22500км и т.д.)
При нарушении регламента прохождения периодического обслуживания автомобиль снимается с гарантии.
Координаты официальных дилеров
Вы можете узнать здесь или позвонив по тел: (371) 141-77-77 в информационный центр АО «UZAUTO MOTORS»
Реквизиты компании
УЗБЕКИСТАН, город Ташкент, Мирабадский район, г. Ташкент,Амир
Темур,13 электронный адрес info@asinvest.uz
В каком порядке осуществляется сервисное и гарантийное обслуживание автомобилей местного производства?
Гарантийное сервисное обслуживание предоставляется официальными дилерскими предприятиями в течении срока указанного в сервисной книжке автомобиля на основе регламента (детали подлежащие замене и услуги) оказания гарантийного обслуживания.
Наша компания гарантирует покупателю, что купленный им автомобиль произведен в соответствии со строгими требованиями качества. В связи с этим, в течение гарантийного срока официальный дилерский центр обеспечивает полную безвозмездную замену деталей и обслуживания при соблюдении нижеследующих условий:
Гарантийное сервисное обслуживание предоставляется только на автомобили реализованные через официальные дилерские предприятия. Гарантийное сервисное обслуживание предоставляется для автомобилей эксплуатируемые в нормальных условиях, в течение 12 месяцев или пробега автомобиля в 20 тыс. км (в зависимости что наступит первым) со дня принятия автомобиля клиентом. Гарантийное сервисное обслуживание проводится только в официальных дилерских предприятиях.
Заявки на проведение гарантийного сервисного обслуживания принимаются только вместе с книжкой гарантийного обслуживания автомобиля. В течение периода гарантийного сервисного обслуживания новый владелец автомобиля получает такие же права обслуживания. Для этого при продаже автомобиля необходимо переоформить сервисную книжку на имя нового владельца.
Объясните порядок возврата оплаченной суммы за автомобиль.
При реализации автомобилей через официальные дилерские предприятия оплаченная сумма на прямую перечисляется на специальный счет компании, и процесс возврата оплаченной суммы непосредственно связян с компанией-производителем. Для этого необходимо подготовить следующие документы: Заявление на возврат оплаченной суммы по договору поставки автомобиля между клиентом (физическим или юридическим лицом) и официальным дилерским предприятием; оформленый в установленном порядке акт сверки оплаченной суммы. Также, при возврате по желанию клиента оплаченной суммы, клиент должен заплатить штраф в соответствии с пунктом 5,3 подписанного договора купли-продажи автомобиля. После сбора всех документов производится возврат денежных средств. При просрочке поставки автомобиля указанных в договоре сроков, данный штраф не взымается.
Каков порядок подачи заявления на приобретение автомобиля?
1. Для заключения Договора, Клиент может обратиться к Дилеру в явочном порядке или посредством подачи электронной заявки через Портал.
2. При явочном порядке Клиент — физическое лицо предоставляет дилеру:
• паспорт гражданина Республики Узбекистан и копию идентификационного номера налогоплательщика (ИНН) — для граждан Республики Узбекистан;
• паспорт иностранного гражданина — для иностранных граждан;
• удостоверение для лиц без гражданства — для лиц без гражданства постоянно проживающих в Республике Узбекистан;
• свидетельство о государственной регистрации индивидуального предпринимателя — для индивидуальных предпринимателей.
3. При явочном порядке Клиент — юридическое лицо предоставляет дилеру:
• письменное обращение о намерении приобрести автомобиль;
• копию паспорта руководителя юридического лица;
• копию свидетельства о государственной регистрации юридического лица.
4. Дилер, на основании представленных Клиентом документов, обязан зарегистрировать заявку на приобретение автомобиля в Портале.
5. Дилер, после регистрации заявки, распечатывает заявку, сформированную Порталом на основе внесенных в нее регистрационных данных, с указанием уникального идентификационного номера заявки и номера постановки Клиента в очередь на заключение Договора, генерируемых в автоматическом режиме.
Виды оплаты за автомобиль
1. Реализация автомобилей физическим лицам осуществляется в следующем порядке:
— путем сдачи наличных денежных средств в кассы банковских учреждений;
— путем перечисления денежных средств с вкладных (депозитных) или ссудных счетов физических лиц за счет потребительских кредитов, выдаваемых коммерческими банками на покупку автомобиля.
— посредством пластиковой карточки физического лица, оформленной исключительно на имя покупателя.
2. Реализация автомобилей юридическим лицам осуществляется:
— путем перечисления денежных средств с их депозитных счетов до востребования в банках в установленном законодательством порядке;
— путем перечисления со ссудных счетов юридических лиц и индивидуальных предпринимателей за счет кредитов, выдаваемых коммерческими банками на покупку автомобилей.
Каковы сроки поставки автомобиля?
Срок поставки автомобиля с даты поступления установленного размера предварительной оплаты, либо полной стоимости автомобиля на банковский счет Производителя:
— 1 (один) рабочий день — для автомобиля, имеющегося в наличии у Дилера (на складе);
— 60 (шестьдесят) рабочих дней — для автомобиля, собираемого методом Промышленной сборки;
— 90 (девяносто) рабочих дней — для автомобиля, производимого методом Крупноузловой сборки;
— 120 (сто двадцать) рабочих дней — для автомобиля собираемого методом Промышленной сборки с модифицированным набором доступных опций по выбору Клиента, отличных от стандартного пакета опций.
За срыв установленных сроков поставок автомобилей, а также за другие нарушения условий применяются меры, установленные в дилерских соглашениях, вплоть до их расторжения.