Ўзбекистон Республикаси Президентининг қарори, 19.12.2022 йилдаги ПҚ-444
«Яшил» иқтисодиётга ўтишни жадаллаштириш, электромобиллардан фойдаланишни оммалаштириш ва уларни қувватлантириш станциялари тармоғи яратилишини рағбатлантириш ва ривожлантириш мақсадида:
1. Қурилиш вазирлиги ва Энергетика вазирлигининг 2024 йил 1 январдан бошлаб республикада қуриб битказиладиган савдо ва бизнес марказлари, кўнгилочар ва дам олиш масканлари, автомобилларга ёқилғи қуйиш шохобчалари, меҳмонхоналар, халқаро ва давлат аҳамиятидаги автомобиль йўллари бўйидаги инфратузилма объектларининг лойиҳаларига мажбурий тартибда электромобилларни қувватлантириш станцияларини киритиш талабини белгилаш тўғрисидаги таклифига розилик берилсин.

О МЕРАХ ПО РАСШИРЕНИЮ ИНФРАСТРУКТУРЫ ЭКСПЛУАТАЦИИ ЭЛЕКТРОМОБИЛЕЙ
В целях ускорения перехода к «зеленой экономике», популяризации эксплуатации электромобилей, а также стимулирования и развития создания сети станций их зарядки:
1. Согласиться с предложением Министерства строительства и Министерства энергетики об установлении начиная с 1 января 2024 года требования по обязательному включению станций зарядки электромобилей в проекты строящихся в республике торговых и бизнес-центров, развлекательных комплексов, автозаправочных станций, гостиниц, объектов инфраструктуры вдоль автомобильных дорог международного и государственного значения.