2022-yil 30-mart kuni “Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti” milliy tadqiqot universitetida CLAAS nemis texnikasining afzalliklari va ekspluatatsiyaviy xususiyatlariga bag‘ishlangan axboriy seminar bo‘lib o‘tdi. Ushbu tadbir “O‘zavtosanoat” AJ tuzilmasiga kiruvchi “UzCLAAS Agro” korxonasi tomonidan TIIAME ko‘magida tashkil etildi.
Tadbirda yuqori sifatli CLAAS texnikalariga qiziquvchi talabalar, mexanizatorlar, fermer va tadbirkorlar ishtirok etishdi. TIIAME rektori, professor Bahodir Mirzayev o‘zining tabrik so‘zida zamonaviy qishloq xo‘jaligida mexanizatsiyalashning ahamiyati va O‘zbekistonda fermer xo‘jaliklarini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash dasturi to’g’risida to’xtaldi. “Uz CLAAS Agro” MCHJ vakillari foydalanuvchilar uchun taqdimotli o‘quv mashg‘ulotlarini o‘tkazishdi.
CLAAS Central ACADEMY vakili Sergey Butov bugungi kunda qishloq xo‘jaligi texnikasini ishlab chiqarish bo‘yicha Yevropada yetakchilardan biri bo‘lgan Germaniyaning CLAAS kompaniyasining tarixi va faoliyati borasida qisqacha to’xtalib seminarni boshladi. Ishtirokchilar O’zbekistonda taqdim etilgan CLAAS g‘alla o‘rish kombaynlari va traktorlarining xususiyatlari hamda texnik tavsiflari bilan tanishishdi. Butov xulosa qilib, qishloq xo‘jaligini raqamlashtirish haqida gapirib berdi.
CLAAS konserni 1913-yilda tashkil etilgan oilaviy kompaniyadir. U bugungi kunda qishloq xoʻjaligi texnikasini ishlab chiqarishda jahon yetakchilaridan biri hisoblanadi. Bosh ofisi Germaniyaning Hazervinkel shahrida joylashgan.
Kompaniya kombaynlar bozori bo’yicha Yevropada yetakchi va yem-xashak yig‘ish mashinalari bo‘yicha jahon yetakchisi hisoblanadi. CLAAS traktorlari, qishloq xoʻjaligi presslari va yem-xashaklarni yigʻish mashinalari ham jahon qishloq xoʻjaligi texnologiyasida yetakchi o’rinlarni egallaydi. Mahsulotlar qatoriga raqamli yechimlar va qishloq xo’jaligi uchun eng yangi axborot texnologiyalari ham kiradi.
Kompaniya 2010-yildan buyon O‘zbekistonda DOMINATOR-130 rusumli g‘alla o‘rish kombaynlari, AXOS 340C va ARION 630C traktorlari, MARKANT 55 presslash mashinalarini ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘ygan.

30 марта 2022 года в Национальном исследовательском университете «Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства» (ТИИИМСХ) прошёл информационный семинар, посвященный преимуществам и особенностям эксплуатации немецкой техники CLAAS. Данное мероприятие было организованно предприятием «UzCLAAS Agro», которое входит в структуру АО «Узавтосаноат», при поддержке ТИИИМСХ.
На мероприятии приняли участие студенты, механизаторы, фермеры и предприниматели, заинтересованные техникой высокого качества CLAAS. О значении механизации в современном сельском хозяйстве и программе государственной поддержке фермерских хозяйств в Узбекистане в своем приветственном слове рассказал ректор ТИИИМСХ, профессор Бахадир Мирзаев. Представители ООО «Uz CLAAS Agro» провели учебные занятия для пользователей с показом презентационного фильма. Так же в семинаре приняли участие сотрудники ООО «Uz CLAAS Service».
Представитель СLAAS Central ACADEMY, Сергей Бутов начал семинар с рассказа о истории возникновения и деятельности немецкой компании CLAAS, которая на сегодняшний день является одним из лидеров по производству сельскохозяйственной техники в Европе. Далее слушатели семинара узнали особенности и технические характеристики зерноуборочных комбайнов и тракторов CLAAS, представленных в Узбекистане. В заключение Бутов рассказал о цифровизации в сельском хозяйстве.
Концерн CLAAS – семейное предприятие, основанное в 1913 году. На сегодняшний день, это один из мировых лидеров по производству сельскохозяйственной техники. Головной офис находится в г. Хазервинкель, Германия.
Компания является лидером европейского рынка зерноуборочных комбайнов и мировым лидером силосоуборочных комбайнов. Тракторы, сельскохозяйственные прессы и машины для заготовки кормов компании CLAAS также занимают ведущие позиции мировой агротехники. В линейку продуктов также входят цифровые решения и новейшие сельскохозяйственные информационные технологии.
С 2010 года предприятие начало выпуск в Узбекистане зерноуборочных комбайнов DOMINATOR 130, тракторов AXOS 340C и ARION 630C, пресс-подборщиков MARKANT 55.